• Cornelia Isler Kerényi klasszika archeológus professzor előadásai

• 2017.11.01. 19:30 - Ásónyomon
    eseményekklasszika archaeologia

Intézetünk és Szépművészeti Múzeum közös szervezésében Budapesten tart előadássorozatot Cornelia Isler Kerényi klasszika archeológus professzor 2017. május 2. és 4. között.

Cornelia Isler-Kerényi 1942-ben született Budapesten, de Svájc olasz nyelvű részén nőtt fel. Édesapja a híres vallástörténész, Kerényi Károly. Zürichben tanult klasszika archeológiát, itt doktorált 1967-ben. Számos ásatáson vett részt Görögországban és Szicíliában, többek között Samoson, Eretriában és a Monte Iato-i feltáráson. Elsősorban Svájc és Olaszország egyetemein töltött be tanári állást, de vendégprofesszorként előadott a párizsi École des Hautes Études en Sciences Sociales-ban (2001) és a ferrarai (2006), illetve számos további európai és amerikai egyetemen. Magyarországon is többször tartott már előadást. A Deutsches Archäologisches Institut tagja. 2002-ben a Pécsi Tudományegyetem díszdoktorai közé választotta. 1993 és 2007 között tagja volt az UNESCO Svájci Bizottságának. Ebben a minőségében hozzájárult egy 2005 júniusában kiadott törvény létrejöttéhez, amely megakadályozza a műtárgyak és régiségek illegális kereskedelmét.

A Nikéről szóló 1969-ben megjelent könyve (Nike: der Typus der laufenden Flügelfrau in archaischer Zeit. Erlenbach-Zürich und Stuttgart) óta fő kutatási területe a görög művészet vallástörténeti aspektusainak feltárása, elsősorban a vázaképek alapján. Az utóbbi időben különösen sokat foglalkozott a dionysosi ikonográfiával, az ábrázolások és a kultusz kapcsolatával. Fő művei erről a témáról: Civilizing Violence. Satyrs on 6th-Century Greek Vases. Fribourg 2004. és Dionysos in Archaic Greece. An Understanding Through Images. Leiden 2006 (eredetileg olasz nyelven, 2001-ben).

Budapesti előadássorozatának összefoglaló címe: “Athéni vázák varázsa tegnap és ma. Athéni fekete- és vörösalakos vázák: formák, használat, díszítés”.

Az előadások pontos programja:

május 2. kedd:

– 11:00 – Bevezető, nyitó előadás – ELTE BTK, Gólyavár, Mária Terézia terem (1088 Bp., Múzeum krt. 6-8.)

– 15:00 – 1. szeminárium – Szépművészeti Múzeum (1146 Bp., Dózsa György út 41.)

május 3. szerda:

– 10:00 – 2. szeminárium – Szépművészeti Múzeum

– 15:00 – 3. szeminárium – Szépművészeti Múzeum

május 4. csütörtök:

– 10:00 – 4. szeminárium – Szépművészeti Múzeum.

Az előadások magyar nyelvűek. Minden érdeklődőt szívesen látnak a rendező intézmények!