A nyersanyagforrások és az Északi-Kárpátok régiójának őskori betelepülése és emberi kapcsolatai

A Kárpátok hegyvonulata markáns földrajzi határként ívelődik Közép-Európában a Kárpát-medence és a környező területek között. Ugyanakkor a hágóival össze is köti azokat. A régészeti leletanyagok arról tanúskodnak, hogy ezek a kapcsolatok az őskor minden korszakában fennálltak. Számos esetben a kőszerszámok nyersanyaga az egyik legjobb jelzője a földrajzi régiókat összekötő kapcsolatrendszereknek. Intézetünk, lengyel, szlovák és ukrán kollégákkal együttműködve, ötéves kutatási programot indított, amelyben terepi kutatások és laboratóriumi vizsgálatok szerepelnek. A programban azt vizsgáljuk, hogyan használták fel a kőnyersanyagokat az őskori telepeken, s hogyan viszonyul mindez a rendelkezésükre álló kovafélékhez. Ebből megtudhatjuk, milyen szerepet játszottak a nyersanyagforrások az őskori embercsoportok megtelepedési stratégiáiban.

Partnereink

Jagello Egyetem Régészeti Intézete (Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego), Krakkó, Lengyelország kapcsolattartó: Janusz K. Kozłowski

Szlovák Tudományos Akadémia Régészeti Intézete (Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied), Nyitra, Szlovákia kapcsolattartó: Ľubomíra Kaminská

Kárpátaljai Helytörténeti Múzeum (Zakarpats’kiy Kraeznavchiy Muzei), Ungvár, Kárpátalja, Ukrajnakapcsolattartó: Josip Kobal’

A kutatási program

A Kárpát-medence északkeleti része Közép-Európa egyik legérdekesebb területe az őskorkutatás számára. Földtani adottságainak köszönhetően, ez a régió nagyon gazdag különböző vulkáni eredetű kőzetekben, melyek az őskori eszközkészítők kedvelt nyersanyagai voltak. A mediterrán zónán kívül Európában csak a Felső-Tisza-vidéken (Kelet-Szlovákia, Északkelet-Magyarország, Kárpátontúli Ukrajna) találhatók meg az obszidián geológiai forrásai. Földrajzi helyzeténél fogva ez a régió találkozási terület volt az embercsoportok és kultúrák számára mind észak-déli, mind kelet-nyugati irányban. Ennek köszönhetően igen jó minőségű tűzkövek is érkeztek ebbe a régióba a Kárpátok hágóin át Dél-Lengyelországból és Nyugat-Ukrajnából. Ez a kőnyersanyagbeli gazdagság is egyik oka lehetett annak, hogy megjelentek itt az első földművelő közösségek az új, élelemtermelő neolitikus gazdálkodási rendszernek a Balkántól Kelet-Európa felé tartó terjeszkedése során.

Kutatási programunkban vizsgáljuk a geológiai források és a neolitikus településszerkezet összefüggéseit, hogy kiderítsük, milyen szerepet játszottak a nyaersanyagforrások, köztük az obszidiánéi, Közép-Európa neolitizálódásának folyamatában. A munka során rendszeres terepi vizsgálatokkal számba vesszük a potenciális nyersanyagforrásokat, kőzettani szempontból jellemezzük a kovakőzeteket laboratóriumi elemzések felhasználásával, régészeti terepbejárásokkal megkeressük az őskori telepeket, és elemezzük az onnan előkerülő leletanyagot (kerámiát és kőeszközöket). Ez a feladat interdiszciplináris együttműködést igényel az érintett országok régészei, geológusai és más földtudományos kutatói, s ezáltal hozzájárul a négy ország tudományos együttműködésének kiszélesítéséhez.

A program eredményei

A program 15 hónapja alatt 21 kutatóút alkalmával 64 napot töltöttünk terepi munkával. Közel 90 helyszínt, geológiai feltárásokat és régészeti lelőhelyeket tanulmányoztunk Magyarországon, Szlovákiában, Lengyelországban és Ukrajnában, ahonnét több száz kovakőzet-mintát gyűjtöttünk be: tűzköveket, radiolaritokat, szaruköveket, homokköveket, obszidiánokat, tufitokat, limnosziliciteket és egyéb változatokat. A minták kiválasztásánál arra törekedtünk, hogy a lelőhelyeken tapasztalható változatosságot a legnagyobb mértékben dokumentáljuk. Ahol lehetőség volt rá, nem csak a referencia-gyűjteményhez, hanem a későbbi kísérleti vizsgálatok céljára is gyűjtöttünk nyersanyagokat. A referencia-gyűjteményt az ELTE BTK Régészettudományi Intézetében helyeztük el, feldolgozása, felhasználása az oktatásban és a kutatásban, valamint további bővítése a kutatási lehetőségeknek megfelelően folyamatosan zajlik.

Nemzetközi workshop

2012.06.21–23. Budapest, Magyarország. The lithic raw material sources and interregional human contacts in the Northern Carpathian regions. Program