Siklósi Zsuzsanna Lendület kutatócsoportot alakíthat
Siklósi Zsuzsanna, Intézetünk adjunktusa elnyerte hazánk egyik legjelentősebb kutatási támogatását és ennek köszönhetően Lendület kutatócsoportot alakíthat.
Egyének és közösségek, szociális hálózatok és innovációk a Kárpát-medence rézkorában
című kutatási program témája röviden összefoglalva a következő:
A 21. századhoz hasonlóan, a rézkor (i.e. 4500–2800) az innovációk időszaka. Ekkor olyan, az emberiség történelmét alapjaiban átformáló újítások és felfedezések terjedtek el Európában, mint a fémművesség, a kerék és a kocsi, az eke, a gyapjú vagy a tejtermékek nagyobb arányú fogyasztása. A kutatás több tudományterület legmodernebb módszereit alkalmazva az innovációk elterjedését alakító, egyének közötti szociális kapcsolatokat vizsgálja. A rokonság, lakóhelyválasztás, mobilitás, a tanulás és tanítás formái egyaránt befolyásolhatták azt, hogy a tudás egyes társadalmi hálózatokon gyorsabban, másokon lassabban terjedt.
A Kárpát-medence földrajzi helyzeténél fogva fontos összekötőkapocs Délkelet- és Közép-Európa között, ezért ideális terepet kínál az innovációk elterjedési módjának a megértéséhez. Az új Lendület kutatócsoport a kora- és középső rézkor közösségeit, a fémművesség elterjedésének társadalmi közegét kutatja és azt, hogy milyen kapcsolatok tették lehetővé a nagyértékű tárgyakhoz való hozzáférést, illetve hogyan és mivel viszonozták ezeket.
A Magyar Tudományos Akadémia Lendület Programjának célja a hazai fiatal kutatóbázis erősítése azáltal, hogy lehetőséget teremt a nemzetközi szinten legkimagaslóbb teljesítményű kutatóknak önálló kutatócsoportok létrehozására. Az ezévi pályázati felhívásra 102 érvényes pályázat érkezett, melyek közül 19 kerül támogatásra. A nyertes pályázatok teljes listája itt olvasható.