A World Without Figurines
Valeska Doris Becker előadása Intézetünkben
2024. július 02. Régészettudomány Intézet Könyvtára, Központi Olvasó
Valeska Doris Becker előadása Intézetünkben
Őskori és Elő-Ázsiai Régészeti Tanszék 2017-ben alakult meg Kalla Gábor vezetésével az Ős- és Koratörténeti Régészeti Tanszék egyik utódaként. A tanszék az ősrégészet és az ókori Elő-Ázsia régészete szakirányok (specializációk) oktatásért felelős. A munkatársak oktatási és kutatási tevékenységének középpontjában a Kárpát-medence paleolitikuma, neolitikuma, rézkora, bronzkora és vaskora, illetve az őskori és ókori Elő-Ázsia (Mezopotámia, Szíria-Palesztina, Irán, Anatólia) kultúrái állnak.
Dr. Szabó Gábor habilitált egyetemi docens
Az ősrégészet szakirányon (specializáción) BA szinten a hallgatók alapvető ismereteket szerezhetnek a Kárpát-medence paleolitikumáról, neolitikumáról és rézkoráról, bronzkoráról valamint vaskoráról, illetve ezen időszakok nemzetközi összefüggéseiről. MA szinten az oktatás középpontjába az elméleti megközelítések kerülnek nagy területeket (Elő-Ázsiától Nyugat-Európáig) átfogó megközelítésben (pl. közlekedés és szállítás technológiája, élelemszerzés és ételkészítés technológiája, társadalomszervezet/háztartás, vallás, művészet és szimbolizmus, háború és konfliktus). A szemináriumok mindkét szinten megtanítják a hallgatóknak a tudományos dolgozatok elkészítésének módszertanát. Szabadon választott tanegységeken lehetőség van a szakiránnyal rokon és más speciális régészeti területek megismerésére, módszertanának elsajátítására.
A tanásatások keretében a diákok részt vehetnek a tanszék projektjeihez kapcsolódó paleolit és neolit lelőhelyek kutatásában, bekapcsolódhatnak a „Bronzdepó kutatóprogram” munkáiba és részt vehetnek a tanszék által folytatott nagy felületű megelőző feltárásokon.
Az Ókori Elő-Ázsia régészete szakirányon (specializáción) BA szinten a hallgatók a régió különböző nagy kultúrköreibe kapnak bevezetést, a fő hangsúly Mezopotámia régészetén van, de külön félévek foglalkoznak Szíriával, Anatóliával, Iránnal is. Az MA oktatás már elméleti megközelítésű, a félévek témái között szerepel településtörténet, háztartás, temetkezés, ikonográfia, vallás, közlekedés is. A szemináriumok mindkét szinten megtanítják a hallgatóknak a tudományos dolgozatok elkészítésének módszertanát. Szabadon választott tanegységeken lehetőség van a szakiránnyal rokon és más speciális régészeti területek megismerésére, módszertanának elsajátítására. Azok a hallgatók, akik a tudományterületen jobban el szeretnének mélyülni, javasoljuk, hogy az assziriológia szak kínálatából vegyék fel az ékírásos nyelvi (akkád, sumer) kurzusokat.
A tanásatások keretében lehetőséget kapnak a diákok iraki terepmunkára, részt vehetnek Grd-i Tle tell településének ásatásán és az előkerült anyag feldolgozásában.
Valeska Doris Becker előadása Intézetünkben
2024. július 02. Régészettudomány Intézet Könyvtára, Központi Olvasó
Valeska Doris Becker előadása Intézetünkben
Svend Hansen előadása Intézetünkben
2024. május 09. Elte BTK Régészettudományi Intézet könyvtára
Svend Hansen előadása Intézetünkben
Az MTA-ELTE Lendület Innováció Kutatócsoport bemutatkozó műhelykonferenciát tart 2023. 03. 31-én.
2023. március 31. ELTE BTK Régészettudományi Intézet Könyvtárának nagy olvasóterme
Az MTA-ELTE Lendület Innováció Kutatócsoport bemutatkozó műhelykonferenciát tart 2023. 03. 31-én.